IDE & DEBAT

Lundro në Ujra të thella

Sondazh

ALBANIAN-AMERICANS: THEIR GENEALOGY, WHO THEY ARE AND WHO SHALL THEY BE

Thu Dec 16, 2010 1:48 pm nga Admin

Genealogy

Like other Americans, Albanian-Americans are quite young, but Albanians have a very old history. Albanians descend from Illyrians. The ancestors of Illyrians were Pelasgians who lived in Europe way before the Greeks, Romans, and Slavs migrated to their lands and became their neighbors.

It is believed that the first social organization of Illyrians started somewhere around the 9th or …


  Berisha përcjell 50 të rinj drejt Brukselit

  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 26
  Join date : 08/12/2010

  Berisha përcjell 50 të rinj drejt Brukselit Empty Berisha përcjell 50 të rinj drejt Brukselit

  Mesazh  Admin prej Wed Dec 15, 2010 5:12 pm

  Tiranë – U nisën sot drejt Brukselit grupi i parë i të rinjve, pas vendimit për heqjen e vizave.
  Për këtë arsye, sot në aeroportin e Rinasit ishte i pranishëm edhe kryeministri, Sali Berisha, ku i ka përcjellë 50 të rinjtë, në përbërje të të cilëve ishin edhe gazetarë.

  Grupi do të udhëhiqet nga ministri i Brendshëm, Lulzim Basha dhe do të zhvillojë një sërë takimet në zyrtarë të lartë të BE-së.

  “Ky është momenti më i veçantë për shqiptarët. Grupi i parë që niset në Evropë janë studentët dhe studentët janë fytyra evropiane e vërtetë”, ka deklaruar kryeministri Berisha. “Vendimi u dha në unitet dinjitoz për shqiptarët. Shqiptarët do të sillen në mënyrë dinjitoze ndaj lëvizjes së lirë”, përfundoi Berisha”, nënvizoi kryeministri.

  “Ky është fluturimi i parë i kësaj natyre, që hap si parin e një Evrope pa viza. Sot rrëzohet dhe muri i fundit, ai i Shengenit dhe kjo është një arritje për çdo qytetar shqiptar”, tha Berisha. Kreu i qeverisë, shprehu mirënjohje të thellë për ata që morën këtë vendim si dhe për administratën shqiptare që përballoi një kompleks te madh reformash.

  Kryeministri shtoi se “ky është një akt, që prek personalisht jetën e çdo shqiptari sot e tutje, qe do te jete me shume se kurrë i lirë në historinë e tij”. Ai theksoi se “vendimi unanim për liberalizimin e vizave nga vendet e BE-së tregoi besimin që këto vende kanë tashmë tek Shqipëria”.

  Duke e cilësuar 15 dhjetorin, si datë historike për shqiptarët, Kryeministri Berisha theksoi se “sot për herë të parë do të udhëtojnë studentët dhe gjimnazistët, pasi të rinjtë janë fytyra europiane e Shqipërisë”.[img][/img]

   Ora është Fri Jan 24, 2020 2:00 am