IDE & DEBAT

Lundro në Ujra të thella

Sondazh

ALBANIAN-AMERICANS: THEIR GENEALOGY, WHO THEY ARE AND WHO SHALL THEY BE

Thu Dec 16, 2010 1:48 pm nga Admin

Genealogy

Like other Americans, Albanian-Americans are quite young, but Albanians have a very old history. Albanians descend from Illyrians. The ancestors of Illyrians were Pelasgians who lived in Europe way before the Greeks, Romans, and Slavs migrated to their lands and became their neighbors.

It is believed that the first social organization of Illyrians started somewhere around the 9th or …


  Renditja e FIFA-s, kombëtarja humb 7 vende, tani e 65-ta

  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 26
  Join date : 08/12/2010

  Renditja e FIFA-s, kombëtarja humb 7 vende, tani e 65-ta Empty Renditja e FIFA-s, kombëtarja humb 7 vende, tani e 65-ta

  Mesazh  Admin prej Wed Dec 15, 2010 5:39 pm

  Përfaqësuesja shqiptare ka humbur shtatë vende në renditjen botërore mujore të FIFA-s, të publikuar sot në faqen zyrtare (fifa.com), duke u pozicionuar tani në vendin e 65-të.
  Kuqezinjtë mbanin vendin e 58-të në renditjen e nëntorit, çka shënoi një rekord. Renditja aktuale (vendi i 65-të) është e njëjtë me atë të muajit tetor. Formacioni i Josip Kuzhes ka humbur 23 pikë në renditjen e dhjetorit dhe tashmë ndodhet mes Panamasë dhe Iranit në kuotën e 497 pikëve.

  Në renditjen e UEFA-s, Shqipëria renditet e 35-ta mes 53 skuadrave anëtare në konfederatën kontinentale, duke humbur dy pozicione nga renditja e mëparshme.

  Sa i përket të mëdhenjve, Spanja dhe Hollanda, finalistet e Botërorit të Afrikës, qëndrojnë në krye të renditjes. Kampionët spanjollë mbajnë vendin e parë, të ndjekur nga “tulipanët” në të dytin. Vendi i tretë për Gjermaninë, që zbret nga podiumi Brazilin.

   Ora është Fri Jan 24, 2020 1:22 am