IDE & DEBAT

Lundro në Ujra të thella

Sondazh

ALBANIAN-AMERICANS: THEIR GENEALOGY, WHO THEY ARE AND WHO SHALL THEY BE

Thu Dec 16, 2010 1:48 pm nga Admin

Genealogy

Like other Americans, Albanian-Americans are quite young, but Albanians have a very old history. Albanians descend from Illyrians. The ancestors of Illyrians were Pelasgians who lived in Europe way before the Greeks, Romans, and Slavs migrated to their lands and became their neighbors.

It is believed that the first social organization of Illyrians started somewhere around the 9th or …


  Arrestohet vrasësi për hakmarrje

  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 26
  Join date : 08/12/2010

  Arrestohet vrasësi për hakmarrje Empty Arrestohet vrasësi për hakmarrje

  Mesazh  Admin prej Sat Dec 18, 2010 9:47 pm

  Policia e Tiranës ka arrestuar pa kaluar shumë kohe nga vrasja e Mirash Prekës, një 32-vjecar i cili fshihej tek të njohurit e tij në fshatin Tresaj te Tropojes, si dhe ka shpallur ne kerkim te vellanë e tij Arben Gjergjin, i akuzuar per bashkepunim ne vrasje.

  Zedhenesja e policise, Alma Katragjini, deklaroi per mediat se egzekutimi i Mirash Prekes dyshohet te kete ndodhur per motive hakmarrjeje.

  "U arrit të identifikohet autori i dyshuar i kësaj vrasje, dhe u arrit të ekzekutohet Urdhëri i ndalimit i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasin Alfred Nikoll Gjergji, 32 vjeç, banues në Durrës", tha Katragjini.

  Gjashte muaj me pare sipas dyshimeve te policise viktima, baba i kater femijeve ka vrare me thike ne Greqi ku ishte emigrant vellanë e autoreve, me te cilin ai banonte ne te njejten shtepi ndersa ishin edhe shoke.

  Por ndersa sipas deshmitareve sherri kishte ardhur per shkak se te dy emigrantet ishin te dehur dhe ne grindje e siper Preka e ka qelluar ate per vdekje.

  Diten qe u egzekutua, Preka kishte dale per te bere pazarin dhe ne momentet qe po priste te shoqen e cila ndodhej ne dyqan ai eshte qelluar duke pire nje cigare ne makinen e tij te parkuar ne afersi te paraburgimit 313.

   Ora është Fri Jan 24, 2020 1:16 am