IDE & DEBAT

Lundro në Ujra të thella

Sondazh

ALBANIAN-AMERICANS: THEIR GENEALOGY, WHO THEY ARE AND WHO SHALL THEY BE

Thu Dec 16, 2010 1:48 pm nga Admin

Genealogy

Like other Americans, Albanian-Americans are quite young, but Albanians have a very old history. Albanians descend from Illyrians. The ancestors of Illyrians were Pelasgians who lived in Europe way before the Greeks, Romans, and Slavs migrated to their lands and became their neighbors.

It is believed that the first social organization of Illyrians started somewhere around the 9th or …


  Berisha shmang takimin me Selamin

  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 26
  Join date : 08/12/2010

  Berisha shmang takimin me Selamin Empty Berisha shmang takimin me Selamin

  Mesazh  Admin prej Wed Dec 15, 2010 5:03 pm


  PD feston 20-vjetorin e krijimit, merr pjesë Presidenti Topi

  20-vjetori i Partisë Demokratike mblodhi dje në hollin e Pallatit të Kongreseve, me qindra simpatizantë të partisë së parë pluraliste në vend, duke nisur nga lidershipi aktual, te themeluesit, artistët dhe qytetarët. Në këtë ceremoni nuk mungoi dhe Presidenti i Republikës, Bamir Topi, i cili pak vite më parë ka qenë edhe nënkryetari i PD-së, duke dhënë mesazhin se marrëdhëniet mes mazhorancës dhe Presidencës tashmë mund të konsiderohen shumë të mira. Në një skenë të improvizuar në qendër të hollit, organizatorët e PD-së kishin shpalosur një dekor të karakterizuar nga bluja, duke integruar logon e partisë me numrin 20. Pas një dokumentari të shkurtër që u shfaq në sallë ku flitej për krijimin e PD-së, fjalën e mori Kryeministri, kryetari i partisë, Sali Berisha. Në një fjalë ku spikatën edhe tonet e larta, Berisha theksoi se tashmë janë realizuar ëndrrat e shqiptarëve për të pasur Shqipërinë si gjithë Europa. “Në datën 8 dhjetor në darkë, studentët e universiteteve në Tiranë, të udhëhequr nga Azem Hajdari do të mbushnin rrugët e kryeqytetit në një betejë që detyroi klikën në pushtet të firmoste kapitullimin e saj dhe të pranonte pluralizmin me Partinë e parë, atë Demokratike”, kujtoi Berisha 20 vite më pas. Sipas Kryeministrit, sot Shqipëria është vendi i lirive, duke përmendur si ngjarje historike të këtyre kohërave pavarësinë e Kosovës, anëtarësimin e Shqipërisë në NATO dhe lëvizjen e lirë të shqiptarëve. Në sallën e mbushur përplot binte në sy, pjesëmarrja e ish-kryetarit të Partisë Demokratike, Eduard Selami, por po kështu ra në sy mungesa e një shtrëngimi duarsh mes tij dhe Berishës dhe largësia në dukje mes Selamit dhe lidershipit aktual të PD-së. Në një prononcim për gazetën “Shqip”, Selami theksoi se ai ndihej në këtë festë si në shtëpinë e tij, por nuk kishte mundur të fiksonte asnjë takim me Berishën. Një takim i mundshëm mes tij dhe kreut aktual të PD-së nuk u realizua nisur nga fakti se në orët e para të ditës së sotme, ish-kryetari i demokratëve u nis drejt Amerikës, vend ku jeton prej vitesh. Nga ana tjetër në sallë nuk munguan as demokratët, të cilët nuk janë më pjesë aktive e PD-së, si ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, Aleksandër Biberaj, Omer Stringa etj. Ajo që ra në sy në festën e djeshme lidhet me faktin se në të nuk ishte prezent asnjë nga përfaqësuesit e opozitës, ndonëse PD ishte kujdesur të çonte festat përkatëse në selinë rozë. I vetmi përfaqësues nga opozita në sallë ishte Ylli Manjani, por ai prej kohësh është një nga kritikët më të mëdhenj të lidershipit aktual të PS-së. Por në ceremoninë e djeshme, pjesëmarrës ishte zëvendëskryeministri, njëkohësisht kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga bashkëshortja Monika Kryemadhi dhe përfaqësues të tjerë të LSI-së. Në ceremoni merrnin pjesë edhe përfaqësuesit e partive në aleancë me PD-së, si përfaqësuesit e partive çame, princi Leka etj. Por në festën e 20-vjetorit të krijimit të PD-së, morën pjesë edhe artistë. Në sallë u spikat prania e këngëtares Çiljeta Xhilaga, kantautorit Redon Makashi, por edhe e showman-it Ardit Gjebrea.

   Ora është Fri Jan 24, 2020 2:16 am